Vakuová terapie - baňkování

Jedna z vhodných metod pro zmírnění potíží při bolestech zad, ale i pro ovlivňování funkcí vnitřních orgánů. Dnes se používají většinou baňky skleněné.
Při aplikaci baněk je nutné znát souvislosti mezi vnitřními orgány a částí páteře nebo jiných částí těla, které s orgánem souvisejí. Ošetřovaný leží pohodlně na břiše s rukama podél těla. Celé tělo musí být uvolněné. Záda se nejprve lehce promasírují s použitím masážní emulze nebo oleje a citlivě se zmapují eventuelní změny v podkoží. V mnoha případech se naleznou různé ztvrdliny, někdy i zjevné napohled. Při větším tlaku jsou často bolestivé. Pak se zpravidla větší baňkou promasírují celá záda pomalým krouživým pohybem zvláště citlivá místa a zatvrdliny.
Při lehčích potížích masáž baňkami stačí. Bývá příjemná a rychlým prokrvením kůže a svalů působí uvolnění a úlevu. Při větších potížích se po této přípravě používají baňky menších rozměrů, které se aplikují již cíleně na dané body a nechávají se působit déle - až 20 minut.
Baňky se na tělo přisají buď za pomocí hořícího tamponu nebo pumpičky na baňce. Po uvolnění baněk mohou zůstat na kůži modřiny, které mizí po několika dnech.

(Použitý materiál: Výňatek z úvodu pomůcky "Baňky a jejich využití", Centrum regenerace, Praha)

Fotogalerie