SHIATSU

Co je SHIATSU terapie:
Není to klasická masáž v západním pojetí. Na rozdíl od klasické masáže se totiž terapeut nesoustředí na svaly, ale na životodárnou energii, v Japonsku zvanou ki.

Pomocí neinvazních technik je ki stimulováno v celých meridiánech (drahách), spojených s funkcí životně důležitých orgánů. Tak je obnovována rovnováha toku ki a tělo podporováno ve své přirozené tendenci ke zdraví.

Podstatou Shiatsu je myšlenka, že nemoc vzniká buď nadbytkem nebo nedostatkem ki. Oblast nadbytku energie je nazývána jitsu; projevuje se bolestí nebo ztuhlostí a je často příčinou nemoci. Příčinou je obvykle právě kyo, neboli oblast s nedostatkem ki. Mnozí mohou být překvapeni, jestliže se terapeut bude věnovat tlaku bodu na pravé noze při léčení bolesti hlavy.

V japonštině je shiatsu kombinací dvou slov: shi (prst) a atsu (tlak) a doslova tedy znamená "tlačení prsty". Samotný název ale nevyjadřuje možné množství technik. Ty mohou být statické, pomalé a jemné nebo dynamické, silné a ostré. Využívá se při nich tlaku prstu, dlaně, lokte, nohou i celého těla a součástí je i manipulace s tělem a protahování jeho jednotlivých částí.

(Použitý materiál: výňatek z článku "Shiatsu terapie aneb vyrovnávání energie", str.44 časopisu Wellnes, srpen 2000, ročník IV.)

Fotogalerie