Čínské zdravotní cvičení Čchi-kung

Po ukončení šestnáctiletého aktivního cvičení karate jsem se v roce 1997 zúčastnil ve Zlíně kurzu formy čchi kung dle čínského lékaře profesora Leung Kok Yuena, žijícího v emigraci v Kanadě, a od té doby se čchi kungu věnuji, učím se další formy a přes domovský oddíl karate již několik let čchi kung předcvičuji. Průměrný věk mých cvičenců je cca 55 let. Nejstaršímu je 72 let.

Čchi kung je součástí tradiční čínské medicíny. Je prevencí proti vzniku možných nemocí. Působí ještě dříve než nemoc vznikne a než zasáhne organismus.
Čchi znamená vrozenou, původní životní energii, životní sílu, která je harmonickou funkcí lidského těla. Tato životní síla dle tradičních názorů obíhá v takzvaných akupunkturních drahách a zásobuje životní energií vnitřní orgány. Při nesprávném zásobení vzniká jejich porucha až onemocnění.

Vyskytuje se i speciální čchi, kterou můžeme vnímat při cvičení čchi kung. Po delší době prováděném cvičení mohou praktikující vnímat akupunkturní bod na něž koncentrují svou pozornost, který se také objektivně stává teplejším. Tento pocit je nazýván vnímáním čchi. Postupně se tento pocit stává intenzivnějším a je pociťován v celém těle.
Kung znamená kulturu, vzdělávání, kultivaci, práci a také cvičení. Tedy výsledkem je cvičení rozvíjející životní sílu.

Kdy si můžete přijít zacvičit: každé pondělí od 18,00 do 19,30 hod
Kam: budova TJ Slávia Kroměříž, Kotojedská 2590, Kroměříž - oddíl karate, zrcadlový sál, 2.patro vlevo.
Co s sebou: karimatku, volný sportovní oděv a dobrou náladu

Fotogalerie